! This version of Internet Explorer is not supported anymore !

We recommend to visit our website with another browser (Microsoft Edge, Chrome, Firefox, ...)

REACH & RoHS

Dismantling information - Recycling guides

NARIADENIE REACH

Cieľom spoločnosti NIKO je minimalizovať vplyv všetkých našich výrobkov na životné prostredie.

Na základe toho spoločnosť NIKO pozorne sleduje celkový vývoj a požiadavky vyplývajúce z nariadenia REACH (registrácia, hodnotenie, autorizácia a obmedzovanie chemických látok).

Všetky chemické látky sa registrujú prostredníctvom Európskej chemickej agentúry (ECHA).

K dnešnému dňu je na webovej stránke agentúry ECHA uvedených viac ako 25 000 látok. Proces hodnotenia je navrhnutý tak, aby overil potenicálny vplyv týchto chemických látok na ľudské zdravie a životné prostredie. Ak sa vyskytnú vážne obavy, látka sa objaví na zozname kandidátskych látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC). Každých šesť mesiacov sa do tohto zoznamu pridávajú ďalšie látky na základe výsledkov vedeckého výskumu.

Spoločnosť Niko je výrobca a dodávateľ elektrického a elektronického príslušenstva. Takéto výrobky môžu obsahovať látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy SVHC, ale za normálnych podmienok alebo dokonca pri predvídateľnom nesprávnom použití sa neočakáva, že sa tieto látky uvoľnia z výrobku.

Ako sa vyžaduje podľa článku 33 nariadenia REACH: „Každý dodávateľ výrobku obsahujúceho látku, ktorá spĺňa kritériá v článku 57 a bola identifikovaná v súlade s článkom 59 ods. 1 v koncentrácii vyššej než 0,1 % hmotnostného (w/w), poskytne príjemcovi výrobku dostatočné informácie, ktoré sú dostupné dodávateľovi, aby sa umožnilo bezpečné používanie výrobku vrátane minimálne názvu látky.“

Spoločnosť Niko kladie na tieto povinnosti veľký dôraz a spolu so svojimi dodávateľmi sa usiluje o zníženie množstva látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy SVHC vo svojich výrobkoch, a ak je to možné, aj o zamedzenie ich používania. Keďže sa zoznam látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy SVHC neustále rozširuje, je pravdepodobné, že niektoré z týchto látok sa môžu nachádzať v našich výrobkoch.

Nižšie uvedený zoznam obsahuje doteraz známe látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy SVHC, ktoré sú prítomné v určitých výrobkoch od spoločnosti NIKO v koncentráciách nad 0,1 %. Pre tieto látky SVHC sa agentúre ECHA predkladajú oznámenia, ktoré sú potom zverejnené v databáze SCIP podľa rámcovej smernice o odpadoch.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące substancji znajdujących się na tej liście, skontaktuj się z naszym biurem ds. zgodności ekologicznej pod adresem ecocompliance@niko.eu.

RoHS

Dyrektywa 2002/95/WE w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych została po raz pierwszy przyjęta w 2003 r. i weszła w życie 1 lipca 2006 r. Niniejsza dyrektywa europejska ograniczyła stosowanie sześciu niebezpiecznych materiałów do produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego i elektrycznego z kilkoma wyjątkami. Objęte materiały to ołów, rtęć, kadm, sześciowartościowy chrom, polibromowane bifenyle (PBB) i polibromowane etery difenylowe (PBDE).

Możliwość zastosowania była ograniczona do następujących kategorii sprzętu

  1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
  2. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
  3. Sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny
  4. Urządzenia konsumenckie
  5. Sprzęt oświetleniowy
  6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne (z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych)
  7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
  8. Dystrybutory automatyczne

W 2011 r. dyrektywę tę zastąpiono nową dyrektywą 2011/65 /UE, w której zakres obowiązywania został rozszerzony na wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Ta nowa koncepcja podejścia nakłada również oznakowanie CE na wszystkie odpowiednie urządzenia.

W 2015 r. do wykazu dodano 4 materiały, w wyniku czego następujące substancje zostały ograniczone (z wyjątkami) w produktach elektrycznych i elektronicznych:
Ołów (0,1%)
Rtęć (0,1%)
Kadm (0,01%)
Sześciowartościowy chrom (0,1%)
Polibromowane bifenyle (PBB) (0,1%)
Polibromowane etery difenylowe (PBDE) (0,1%)
Ftalan di(2-etyloheksylu (DEHP) (0,1%)
Ftalan benzylu butylu (BBP) (0,1%)
Ftalan dibutylu (DBP) (0,1%)
Ftalan diizobutylu (DIBP) (0,1%)

Wszystkie produkty Niko są zgodne z obowiązującą dyrektywą RoHS. Potwierdzenie tego można znaleźć w deklaracji zgodności UE (CE). Deklaracje te można znaleźć na stronie internetowej NIKO. Po ich kopie można również składać zapytania na adres ecocompliance@niko.eu.

Dismantling information - Recycling guides

510-50000

550-20102